Sekrety gabinetu trychologicznego

Trychologia, jako nauka, obejmuje swoją dziedziną fryzjerstwo, dermatologię, medycynę estetyczną, kosmetologię, dietetykę, endokrynologię, psychologię, jak i nowoczesne technologie. Profesjonalny fryzjer, posiadający również wiedzę trychologiczną, powienien nie tylko precyzyjnie rozpoznawać schorzenia skóry główy i włosów, ale również opracować i wdrożyć skuteczne schematy kuracji, łączące zarówno serie zabiegów pielęgnacyjno-leczniczych, jak i stosowanie profesjonalnych kosmetyków odżywczych i pielęgnacyjnych.

Kiedy skorzystać z pomocy trychologa?

Po wykorzystaniu możliwości salonów fryzjerskich, w gabinecie trychologicznym uzyskamy pomoc m.in. przy przetłuszczaniu się skóry głowy,
w łagodzeniu objawów łuszczycy, przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy oraz w walce z łysieniem
. Do trychologa zgłaszają się osoby głównie z powodu nadmiernej utraty włosów, przetłuszczania się skóry głowy oraz podrażnień skórnych i łamliwości włosów. Poszukiwanie rozwiązania problemu i porad na forach internetowych może niejednokrotnie skończyć się zaostrzeniem problemu, co dodatkowo utrudni i wydłuży przywrócenie właściwej fizjologii skóry głowy.

Przebieg analizy trychologicznej

Pierwszym etapem wizyty u trychologa jest dokładny wywiad. Trycholg skieruje do pacjenta wiele szczegółowych pytań, które pozwolą na prawidłową analizę problemu. Należy przygotować się na pytania dotyczące odżywiania, trybu życia, stosowanych szamponów i innych kosmetyków do włosów, a także przebytych i aktywnych chorób.

Drugi krok to analiza komputerowa skóry głowy i włosów, tzw. trichoskopia. Obrazowe badanie wykonywane jest z wykorzystaniem precyzyjnej mikrokamery, która pozwala nawet na 300-krotne powiększenie obrazu mieszków włosowych, skóry głowy oraz powierzchni włosów. Dzięki trichoskopii, można m.in. ocenić prawidłowość kondycji skóry głowy, stan łuski włosów, ilość wydzielanego sebum oraz stan (zaczopowanie lub dobre oczyszczenie) mieszków włosowych.

Dodatkowo trycholog może poprosić nas o wykonanie innych badań, w tym badania poziomu hormonów we krwi oraz zalecić wizytę
u endokrynologa
, w celu sprawdzenia prawidłowości funkcjonowania tarczycy i oceny wyników morfologii. Problem z włosami może być spowodowany innym trwającym w organiźmie stanem chorobowym, czy stanem zapalnym, albo niedoborami witamin - A, B, E, H (biotyny), czy minerałów - żelazo, cynk, miedź, magnez, selen. Taka współpraca trychologa z innymi specjalistami jest niejednokrotnie konieczna do podjęcia właściwych działań.

Ustalenie kuracji

Każda kuracja ustalana jest precyzyjnie i indywidualnie dla pacjenta. Trycholog w oparciu o wyniki analizy, opracowuje schematy pielęgnacyjne. Rozpoczynając od poprawy ukrwienia skóry głowy oraz oczyszczania np. poprzez serię peelingów, następnie trycholog dobiera odpowiednie kosmetyki i preparaty leczniczo-odżywcze. Niektórzy trycholodzy stosują również inne zabiegi, jak mezoterapia skóry głowy, światłoterapia, laserowa terapia lub masaż drenujący. W trakcie trwania kuracji może być konieczne ponowne wykonanie analizy skóry głowy i włosów, w celu potwierdzenia prawidłowości doboru preparatów i zabiegów.

Należy pamiętać, że brak reakcji na zmiany kondycji włosów i skóry głowy, może prowadzić do zaostrzenia problemu. Jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy, nie warto zwlekać z wizytą u trychologa.

Tomasz Kochańczyk - trycholog

Więcej dowiesz się z: